Po Trijų karalių yra įprasta nupuošti per šventes mus džiuginusius kalėdinius medelius, tad Valstybinių miškų urėdijos miškininkai pataria, kaip elgtis su dar žaliuojančiomis eglutėmis bei jau nudžiūvusiais medeliais.
Sausio 6-ąją, minint Trijų karalių šventę, Lietuvoje esame įpratę nupuošti kalėdinius medelius ar eglišakes, kurie namus puošė visą švenčių laikotarpį. Vieni namuose grožėjosi gyvu vazone augančiu medeliu, kiti kirstine eglute ar kėniu, dar kiti namų jaukumą sukūrė pasipuošdami eglišakėmis. Verta žinoti, kad ir kokį kalėdinį medelį pasirinkote, po švenčių jį panaudoti galima įvairiais būdais.
Kalėdinis medelis vazone
Jeigu kalėdinis medelis vazone po švenčių atrodo sveikas, jo spygliai žali, nebyra, galite pernešti jį į vėsesnę patalpą, kurioje būtų natūralios šviesos. Būtina tokio medelio priežiūra – pastovus laistymas bei tręšimas jeigu medelis jau yra pradėjęs augti. Toks medelis sodinamas į lauką tik kai baigiasi pavasarinės šalnos, oro temperatūra aukštesnė nei 10 laipsnių. Eglė sodinama tik lietingą dieną, nes saulės šviesa apdegina staiga į lauką išneštą augalą.
„Kartais kalėdiniai medeliai, net ir augę vazone, neišgyvena. Tai pastebėsime, kai augalas pakeičia spyglių spalvą, arba jie pradeda byrėti, nudrėskus mažą lopinėlį žievės, matosi sausas rudas sluoksnis (kitu atveju jis būna žalias ir drėgnas). Nudžiūvusio medelio sodinti nereikia, jis nebeaugs. Tokį medelį geriausia išrauti iš vazono, gerai nupurtyti žemes nuo šaknų bei vežti perdirbimui arba sudeginti krosnyje. Žemes visada galite panaudoti kitiems augalams“, – pataria Valstybinių miškų urėdijos Miško sėklų ir sodmenų skyriaus specialistė Inga Rylienė.
Eglišakės
Jeigu auginate medelius ar augalus, kurie nėra atsparūs šalčiui ir dar nesate jų apdengę, galite apdėti juos eglišakėmis, kurios taip pat atbaido ir kiškius, stirnas, bei kitus medelį paskanauti mėgstančius gyvūnus arba kenkėjus. Eglišakės neleis augalams sušalti bei sulaikys sniego dangą. Pasibaigus šaltajam sezonui eglišakes galite sudeginti.
Kirstiniai medeliai
Nukirstas egles, kėnius, pocūges ir kitus nupuoštus kalėdinius medelius arba eglišakes galima nuvežti į specialius Žaliųjų atliekų konteinerius ar artimiausias medelių surinkimo vietas, kurias numato kiekvieno miesto savivaldybės. Vien Vilniuje tokių aikštelių šiais metais numatyta 100. Šios eglės arba šakos yra susmulkinamos ir panaudojamos biokuro gamybai.
Valstybinių miškų urėdija kasdien rūpinasi Lietuvos miškais: moderniuose medelynuose auginami miško sodmenys, atkuriami ir įveisiami nauji miškų plotai, rūpinamasi miškų sanitarine ir priešgaisrine apsauga, ypatingas dėmesys skiriamas biologinės įvairovės išsaugojimui miškų ekosistemose, prižiūrimi ir kuriami nauji rekreaciniai objektai lankytojams. Lietuvos valstybiniuose miškuose, kuriuos patikėjimo teise valdo Valstybinių miškų urėdija, ūkininkaujame laikantis tvaraus ir subalansuoto miškų ūkio principų.
Valstybinių miškų urėdijos informacija
Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija