Lietuvoje atsiras jau antrasis šalyje regioninis logistikos centras, kuris užtikrins, kad vietinių ūkininkų produkcija šalies gyventojus pasiektų trumpiausiu keliu. Tokio centro Kaune projektui jėgas suvienijo viena uždaroji akcinė bendrovė ir keturi ūkininkai.
Praėjusiais metais pateikusiems paraišką regioniniam logistikos centrui kurti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ įgyvendinti skirta beveik 1 mln. 300 tūkst. Eur.
Būsimame logistikos centre iš projekto dalyvių ir kitų regiono žemdirbių bus surenkama, apdorojama ir realizuojama žemės ūkio produkcija: daržovės, vaisiai ir uogos, pieno produktai, kiaušiniai ir mėsos produktai, grūdinių kultūrų produkcija ir pan.
Pasak ūkininko, dalyvaujančio šiame projekte, regioninio logistikos centro statybos idėja kilo uždarajai akcinei bendrovei, kuri pritraukė įvairių sektorių žemdirbius į savo idėjos realizaciją.
„Man ši idėja pasirodė itin patraukli dėl jos naujumo šalies mastu. Toks centras leistų trumpinti žemės ūkio produktų tiekimo grandines“, – sako ūkininkas.
Produkcija daugiausia bus realizuojama viešajam sektoriui, taip užtikrinant apsirūpinimą vietiniais, kokybiškais, šviežiais, ekologiškais žemės ūkio gaminiais. Pagal vartotojų užsakymus bus sudaromi maisto krepšeliai. Taip ūkininkams bus paprasčiau dalyvauti savivaldybių arba valstybės įstaigų bei įmonių organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose.
Taip pat bus įrengta ir parduotuvė, kurioje vartotojai galės įsigyti šviežių produktų iš pirmų rankų.
Įkurti tokį ar panašų logistikos centrą galimybę turi ir kiti, teikiantys paraiškas pagal 2014–2020 m. KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.
„Šiai priemonei 2023-iesiems skirta 4,9 mln. Eur. Birželio – liepos mėnesiais bus organizuojamas antrasis kvietimas teikti paraiškas. Trečiasis kvietimas rudenį vyks tuomet, jei liks lėšų iš minėtos sumos”, – apie galimybes pretenduoti į paramą trumpoms tiekimo grandinėms vystyti sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Pasak jo, vis daugiau viešųjų įstaigų ir įmonių domisi parama trumpoms maisto tiekimo grandinėms vystyti, o vartotojai aktyviau renkasi savame regione užaugintą ūkininkų produkciją, dažniau susimąstoma apie kokybišką, tvarų maisto kelią, tad regioniniai logistikos centrai gali atliepti šiuos poreikius.
Pagrindiniai tikslai skatinant regioninių logistikos centrų įkūrimą – ūkininkų bendradarbiavimas ir kooperacija bei siekis, kad vietoje užauginti produktai būtų tiekiami to rajono ar regiono vartotojams, ypač švietimo įstaigoms, ligoninėms, įvairiems dienos centrams, globos namams ir pan.
Pirmasis regioninio lygmens logistikos centras turėtų atsirasti Kauno rajone.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos informacija