Organizacija „Dam Removal Europe“, rengianti kasmetinius Užtvankų šalinimo apdovanojimus, tarp penkių nominantų iš visos Europos įtraukė ir Lietuvoje įgyvendintą Salantų užtvankos projektą. Tai didžiausias mūsų šalyje iki šiol įgyvendintas užtvankos demontavimo projektas, atlaisvinęs migracijos kelius saugomoms žuvų rūšims.
Kviečiame už jį atiduoti savo balsą iki balandžio 17 d. vykstančiame visuomenės balsavime, kuris ir nulems nugalėtoją. Balsuoti galima čia: https://zealous.co/wfmf/opportunity/European-Dam-Removal-Award/results/jury-round/
Laimėtojas bus paskelbtas Europos užtvankų šalinimo konferencijoje Jungtinėje Karalystėje, Mančesteryje, 2023 m. gegužės 18–19 d.
Apdovanojimus rengia ir remia šios tarptautinės organizacijos: „Dam Removal Europe“, „World Fish Migration Foundation“, „European Investment Bank“, „Nature Conservancy and supported by the Dutch Postcode Lottery“ ir „Forest Peace Foundation“.
Įgyvendinant projektą „Žuvų migracijos kliūčių pašalinimas ties Salantų miesto užtvanka ir vandens telkinio būklės gerinimas, siekiant atkurti Salanto upės vagą“ buvo demontuota šios užtvankos vandens pralaida, atkurta Salanto upės vaga, įrengiant dirbtines nerštavietes, šlapynę, apsaugančią Salanto upę nuo atsitiktinės taršos, Salanto upės užutekis. Taip pat išvalytas Salanto upės ruožas žemiau užtvankos, Salantų mieste esančio tvenkinio teritorija rekultivuota ir natūralizuota.
Atlikus šiuos darbus žuvų migracijai atvertos 46 km ilgio Salanto ir jo intakų atkarpos su 29 km ilgio ruožais, tinkamais reofilinių žuvų maitinimuisi ir veisimuisi. Projekto rezultatai taip pat prisidės prie viso Minijos pabaseinio būklės, o kartu ir Baltijos jūros būklės gerinimo.
Salanto upė yra svarbi „Natura 2000“ tinklo dalis biologinės įvairovės požiūriu – ir upėje, ir jos intakuose aptinkamos svarbios lašišinių ir kitų saugomų rūšių žuvų buveinės, gausiausia Lietuvoje upinių ir mažųjų nėgių populiacija, o pernai inventorizuota ovaliosios geldutės populiacija įvardijama kaip geros būklės. Nugriovus statinį upės aukštupyje buvo pastebėtos upinės nėgės, kurių ten iki šiol nėra buvę.
Projektą, kuris baigtas 2022 m. pabaigoje, įgyvendino Salantų regioninio parko direkcija Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.
Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija