Kasdien susidūriame su perfluoralkilintomis ir polifluoralkilintomis medžiagomis (PFAS). Jos yra naudojamos daugelyje plataus kasdienio vartojimo gaminiuose, suteikdamos jiems įvairių naudingų savybių, dėl ko mūsų buitis tampa lengvesnė ir paprastesnė. Tačiau PFAS yra itin patvarios medžiagos, kurios kaupiasi aplinkoje, o kai kurios iš jų – ir mūsų organizmuose. Dėl tokių savo ypatybių PFAS dažnai vadinamos amžinomis cheminėmis medžiagomis.
PFAS – tai didelė medžiagų grupė. Jos naudojamos pramonėje ir vartotojų produktų gamyboje nuo 1940 m. Pagrindinė problema – tai PFAS neigiamas poveikis žmogui ir aplinkai. Šiai grupei priklausančios medžiagos yra ypač patvarios, jos nesiskaido, todėl jų koncentracijos aplinkoje nuolat ir negrįžtamai didėja ir neišvengiamai sukels neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai. Jokios kitos žmogaus gaminamos cheminės medžiagos neišlieka aplinkoje taip ilgai, kaip PFAS. PFAS gali sukelti sunkius sveikatos sutrikimus: vėžį ar kepenų pažeidimus, dėl jų poveikio gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje ir susilpnėti imuninė sistema. Suskaičiuota, kad per ateinančius 30 metų į aplinką pateks apie 4,4 mln. tonų PFAS, jei nebus imtasi veiksmų.
Atsižvelgiant į PFAS daromą poveikį aplinkai ir žmonėms, ES imasi veiksmų, kad būtų sumažintas šių medžiagų naudojimas. Pagal ES cheminių medžiagų teisės aktus jau yra ribojama kai kurių PFAS gamyba ir naudojimas. Vokietija, Nyderlandai, Norvegija, Švedija ir Danija parengė bendrą naują REACH apribojimo pasiūlymą, siekiant sumažinti riziką aplinkai ir žmonių sveikatai, gaminant ar naudojant įvairius PFAS ir 2023 m. sausio 13 d. jį pateikė ECHA.
Konsultacijos dėl apribojimo pasiūlymo prasidėjo 2023 m. kovo 22 d. ir vyks iki 2023 m. rugsėjo 25 d.
Suinteresuotos šalys kviečiamos savo pastabas ir pasiūlymus teikti naudojant šią formą.
Daugiau informacijos apie šias konsultacijas rasite ECHA tinklapyje.
Konsultacijų tikslas – suteikti galimybę visiems, turintiems informacijos apie PFAS, pareikšti savo nuomonę. Ypač svarbi informacija, susijusi su rizika, socialiniais ir ekonominiais aspektais ir alternatyviomis medžiagomis. ECHA moksliniai Rizikos vertinimo (RVK) ir Socialinės ir ekonominės analizės (SEAK) komitetai naudos konsultacijų informaciją, kad įvertintų siūlomą apribojimą. Galiausiai, Europos Komisija kartu su ES valstybėmis narėmis remdamasi pasiūlymu ir minėtų komitetų nuomone, priims sprendimą dėl galimo apribojimo.
Dėl siūlomo apribojimo balandžio 5 d. nuo 11:00 iki 13:00 val. bus surengta nuotolinė informacinė sesija. Jos metu ECHA ir penkių pasiūlymą rengusių valstybių ekspertai paaiškins apribojimų procesą, apribojimo siūlymo turinį bei kaip dalyvauti konsultacijose. Jie taip pat atsakys į sesijos dalyvių klausimus. Klausimus ekspertams galima pateikti iš anksto, naudojantis internetine forma.
Šaltinis: Aplinkos apsaugos agentūra