Lietuvoje pradedamas projektas „Nuotykis, iš kurio nenori gauti „N“!, skirtas moksleiviams ir mokytojams susidominti nacionalinių ir regioninių parkų gamtos mokyklomis. Jos kviečia mokytis netradicinėje aplinkoje, įgyti žinių apie gamtosaugą, kraštovaizdį ir biologinę įvairovę, suvokti ekosistemų procesus bei suprasti, ką ir kodėl turime saugoti.
Šiuo metu saugomose teritorijose veikia 9 gamtos mokyklos: Aukštaitijos, Dzūkijos ir Kuršių nerijos nacionaliniuose parkuose, Kauno marių, Kurtuvėnų, Sirvėtos, Varnių, Žagarės regioniniuose parkuose, taip pat Žuvinto biosferos rezervate.
Šiose gamtos mokyklose vyksta įvairios edukacinės programos, kurių metu ne tik moksleiviai, bet ir įvairaus amžiaus žmonių grupės gali tyrinėti, eksperimentuoti bei mokytis gamtoje. Mokymasis gamtinėje aplinkoje ne tik suteikia žinių, bet lavina kūrybiškumą, formuoja socialinius bei emocinius įgūdžius, mažina streso pojūtį. Čia gali vykti ne tik žaliosios, bet ir integrutos pamokos.
Projekto „Nuotykis, iš kurio nesinori gauti „N“ koncepcija siejama su įdomiomis, nuotykių pilnomis ugdančiomis pamokomis, iš kurių tikrai niekam nesinorės pabėgti. Nuotykis sujungia visas geriausias ir naudingiausias gamtos mokyklų kompetencijas – tyrinėjimą, žygius ir žaidimus.
Moksleiviai kviečiami žingsniuoti į mokyklą ir kitur pėsčiomis. Kas surinks daugiausiai žingsnių programėlėje „Walk15“, turės galimybę laimėti nemokamą ekskursiją į vieną iš saugomų teritorijų gamtos mokyklų. Laimėtojai į ją bus nuvežti nemokamai, o ten jų lauks įdomios edukacijos ir lobių paieškos.
Ką reikia padaryti norint laimėti? Visų pirma prisijungti prie „Walk15“ žingsnių iššūkio ir dalyvauti „Nuotykyje iš kurio nenorėsi gauti „N“!
Šis iššūkis skatina aktyviai leisti laiką gamtoje, stebėti bundantį pavasarį, laukinę gamtą, susipažinti su kraštovaizdžiu, jame vykstančiais procesais, atpažinti ekosistemų procesus, gamtos vertybes.
Iššūkyje dalyvausiančių aktyviausių bei daugiausiai komandinių žingsnių surinkusių mokyklų mokiniai ir mokytojai bus pakviesti į išskirtinį nuotykį gamtos mokyklose – nemokamą ekskursiją (15 mokinių ir 15 mokytojų), kurios metu vyks edukacija apie saugomų teritorijų vertybes, laukia pažintis su nacionalinio ar regioninio parko, biosferos rezervato gamtos mokyklos veikla bei programomis, po to – aktyvus „Geocaching“ žaidimas gamtos apsuptyje bei prizai.
Projektą inicijavo Aplinkos ministerija, jį įgyvendina Aplinkos projektų valdymo agentūra ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba.
Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija