Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) primena apie maistinių bulvių prekybai keliamus reikalavimus ir įspėja pirkėjus apie rizikas, kylančias įsigyjant bulves iš nepatikimų pardavėjų. Šios gairės skirtos tiek prekiautojams, tiek pirkėjams, siekiant užtikrinti bulvių sveikatingumą, kokybę bei atsekamumą.
Prekiautojų bulvėmis atsakomybė ir būtini veiksmai:
- Registracija Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre. Visi asmenys, prekiaujantys maistinėmis bulvėmis turgavietėse ar kitose prekybos vietose, privalo būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre. Tai būtina siekiant užtikrinti maisto tiekimo grandinės atsekamumą. Registracija fitosanitariniame registre reiškia, kad ūkis yra prižiūrimas Augalininkystės tarnybos ir bulvės yra tiriamos dėl karantininių kenkėjų.
- Bulvių apskaita. Bulvių augintojai, supirkėjai ir pardavėjai bulvių pirkimą, rūšiavimą, pardavimą privalo registruoti bulvių pirkimo - pardavimo registracijos žurnale arba naudoti kito pobūdžio bulvių apskaitos priemones – informacines rinkmenas ar individualias informacines sistemas. Asmenys, prekiaujantys bulvėmis įsigytomis iš kitų tiekėjų, prekybos vietose privalo turėti dokumentus, patvirtinančius bulvių kilmę.
- Pakuočių ženklinimas. Bulvės turi būti supakuotos ir paženklintos laikantis teisės aktais nustatytų reikalavimų. Etiketėje būtina nurodyti:
- bulvių paskirtį;
- bulvių veislę;
- bulvių augintojo/supirkėjo/realizuotojo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre numerį (etiketėje vartojama santrumpa „Fitosanitarinio registro Nr.“);
- bulvių siuntos numerį (suteikiamas augintojo, supirkėjo ar realizuotojo);
- kilmės šalies kodą;
- bulvių kiekį;
- kokybės klasę ir bulvių dydį (nurodant mažiausio ir didžiausio gumbo skersmenį frakcijoje).
Etiketė privalo būti vienkartinė, tvirtai pritvirtinta prie pakuotės. Etiketės taisymas ar pakartotinis naudojimas draudžiamas. Šie reikalavimai galioja tiek prekiaujant lietuviškomis, tiek ir iš kitų šalių atvežtomis bulvėmis.
1 pav. Surašytos maistinių bulvių etiketės pavyzdys
Svarbu pirkėjams: kaip išvengti galimai su karantininiais kenkėjais užkrėstų bulvių įsigijimo?
Augalininkystės tarnyba pataria nepirkti bulvių iš asmenų, kurie siūlo įsigyti bulves be etikečių, ar kitaip slepia bulvių kilmę. Bulvės gali būti užkrėstos kenkėjais, tokiais kaip bulvių žiedinis puvinys, cistas sudarantys nematodai ar kitais pavojingais karantininiais kenkėjais.
Atkreiptinas dėmesys, kad viešojoje erdvėje pasitaiko siūlymų įsigyti smulkios frakcijos maistinių bulvių, kurias pardavėjai pristato kaip „sėklines“ bulves. Pažymime, jog sėklinėmis bulvėmis vadinamos tik sertifikuotos, kompetentingų institucijų patikrintos bulvės, turinčios etiketę – augalo pasą. Sėklines bulves auginančiuose ūkiuose nacionalinės augalų apsaugos organizacijos atlieka kasmetinius patikrinimus ir bulvių tyrimus. Pasodinę tik sertifikuotas sėklines bulves būsite tikri, jog sulauksite gausaus bei kokybiško bulvių derliaus.
2 pav. Sėklinių bulvių augalo paso pavyzdinė forma
Rekomendacijos pirkėjams:
- prašykite bulvių įsigijimo dokumentų ir pardavėjo registracijos Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre numerio.
- Atkreipkite dėmesį į pakuočių etiketes – jose pateikta informacija turi būti išsami, aiški ir tiksli.
VMVT informacija