Gaminančių vartotojų, savarankiškai apsirūpinančių elektra iš nuosavų saulės elektrinių Lietuvoje – jau daugiau kaip 100 tūkstančių, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys. Balandį bendrovė prijungė į tinklą 100-tūkstantajį gaminantį vartotoją - įmonę „Baltic Refrigeration Group“, įsirengusią nuosavą saulės elektrinę.
„Gaminantys vartotojai yra nepaprastai svarbūs viso energetikos sektoriaus dalyviai: jų plėtra reikšmingai mažina kainas likusiems elektros energijos vartotojams, be to, jie tiesiogiai prisideda prie visos sistemos stabilumo ir atsparumo stiprinimo“, - sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Šiandien bendra gaminančių vartotojų galia viršija 1 GW, kai bendra visos šalies saulės elektrinių galia yra 1,4 GW. Tai svarus indėlis didinant vietinės elektros energijos gamybą bei siekiant energetinės nepriklausomybės, todėl valstybė ir toliau skatins investicijas į namų ūkių energetinį savarankiškumą“, – teigia ministras. Pasak jo, būtent nuosekli valstybės politika skatinant žaliosios energetikos plėtrą bei kryptingai skiriama parama energetiniam savarankiškumui buvo svarbiausias veiksnys, kone dešimt kartų išauginęs gaminančių vartotojų skaičių nuo 2020-ųjų.
Šiuo metu didžioji dalis gaminančių vartotojų yra gyventojai, t.y., apie 86 tūkstančių namų ūkių. Likę 16 tūkstančių – privataus sektoriaus įmonės ir organizacijos.
Ministras atkreipia dėmesį, jog paramos priemonėmis siekiama sukurti visą savarankiško namų ūkio ekosistemą – nuo saulės elektrinių iki paramos šilumos siurbliams bei elektromobilių stotelėms.
Siekiant didesnio privataus ir viešojo sektoriaus įmonėms ir aktyvumo įsigijant ar įsirengiant nuosavas saulės arba vėjo elektrines, šiemet skirta beveik 800 mln. eurų paramos lėšų. Juridiniai asmenys šiuo metu gali pretenduoti į lengvatines paskolas AEI plėtrai, savivaldybės siūloma parama steigiant energetines bendrijas, kurios įtrauktų ir kitas elektros vartotojų grupes: verslą, viešąjį sektorių ir socialiai pažeidžiamus gyventojus, kurie dėl lėšų stokos nuosavos saulės elektrinės įsigyti negali.
Lietuva siekia, kad 2030 metais gaminančių vartotojų skaičius siektų 300 tūkstančių.
Saulės ir vėjo energetikos apimtys Lietuvoje nuo 2020-ųjų išaugo beveik 4 kartus ir jau dabar viršija pajėgumus, kuriuos planuota pasiekti tik 2025 m. Šiuo metu instaliuotoji saulės ir vėjo galia Lietuvoje sudaro 2,7 GW, ir prognozuojama, jog metų pabaigoje ji sieks 3,8 GW.
Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos informacija