Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugsėjo 17 d. kviečia ūkio subjektus, nutraukiančius verslinę žvejybą vidaus vandenyse, teikti paraiškas išmokai gauti. Už perleidžiamas teises į žvejybos kvotas bus išmokama finansinė kompensacija. Kvietimui iš valstybės biudžeto skiriama 920 tūkst. eurų suma.
Išmokos bus skiriamos ūkio subjektams, kurie teisės į žvejybos vidaus vandenyse kvotas perleidžia aplinkos ministro įgaliotai įstaigai ir nutraukia verslinę žvejybą vidaus vandenyse. Paraiškas kviečiami teikti fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys verslinę žvejybą vidaus vandenyse ir paraiškos teikimo metu turintys teisę į žvejybos kvotas vidaus vandenyse. Išmokos nebus skiriamos ūkio subjektams, kurie turi teisę į žvejybos kvotas tik polderiuose ar (ir) tik specializuotai stintų žvejybai bei turintiems teisę į žvejybos kvotas jūroje.
Pagrindinis išmokų tikslas – sumažinti verslinę žvejybą ir jos neigiamą poveikį aplinkai, kartu prisidedant prie aplinkosaugos ir ekonominiu požiūriu tvaresnės mėgėjų žvejybos plėtros. „Kad apribojimai verslinei žvejybai yra naudingi aplinkosauginiu požiūriu – abejonių nekyla. Tačiau jie taip pat gali atnešti ir ekonominės naudos, nes už pasitraukimą iš verslinės žvejybos skiriamos išmokos gali tapti paskata asmenims perorientuoti savo vykdytą veiklą į kitas sritis, pavyzdžiui vandens turizmą“, – sako Artūras Pužas, APVA Aplinkosaugos departamento direktorius.
Didžiausia galima išmokos suma pareiškėjams apskaičiuojama susumavus pareiškėjo 2018–2022 m. vidaus vandenyse iš žvejybos veiklos turėtas pajamas, su žvejybos veikla susijusio ilgalaikio materialaus turto likutinę vertę, šio turto sunaikinimo bei transportavimo iki sunaikinimo vietos išlaidas, darbuotojų atleidimo išlaidas ir nuostolius, dėl finansinių įsipareigojimų, įgyvendinant Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 m. veiksmų programos priemones, nevykdymo.
Ūkio subjektui pasitraukus iš žvejybos verslo jo turėtos žvejybos kvotos nebegalės būti panaudotos. Norintys gauti išmoką ūkio subjektai turės perleisti visas turimas žvejybos kvotas. Preliminariais Aplinkos ministerijos skaičiavimais pasitraukti iš žvejybos verslo Kuršių mariose planuotų trečdalis įmonių.
Paraiškos priimamos nuo 2024 m. rugsėjo 17 d. iki rugsėjo 27 d. Daugiau informacijos, išsamios sąlygos ir paraiškos forma – APVIS aplinkoje.
APVA informacija