Aplinkos ministerija per 2022 m. administracinę naštą ūkio subjektams savo kompetencijos srityje sumažino net 7,36 mln. eurų ir tapo lydere tarp visų vertintų valstybės institucijų. Tai sudaro 39 proc. visos institucijų praėjusiais metais sumažintos administracinės naštos.
2022 m. Aplinkos ministerija priėmė 24 teisės aktus, kurie mažino administracinę naštą. 3 teisės aktai administracinę naštą mažina daugiau nei 1 mln. eurų, 5 – nuo 100 tūkst. iki 1 mln. eurų.
Šį rezultatą lėmė dar 2021 m. pradėti proaktyvūs veiksmai – ministerijos specialistai nuolat dalyvauja mokymuose, o ministerijos vadovybė administracinės naštos mažinimą ir proporcingą reguliavimą mato kaip vieną iš veiklos tikslų.
Ankstesniais administracinės naštos vertinimo laikotarpiais ministerijos rezultatai buvo prastesni. Per 2022 m. Aplinkos ministerija administracinę naštą sumažino beveik 8 kartus daugiau, nei per visą vertinimo laikotarpį nuo 2014 m. yra padidinusi.
Nustatyta, kad bendrai Lietuvoje per 2022 m. administracinė našta ūkio subjektams sumažėjo 17,59 mln. eurų. Lyginant 2022 m. administracinės naštos pokyčio rezultatą su 2021 m. rodikliu, administracinės naštos sumažėjimas buvo 2,3 karto didesnis.
Per 2022 m. laikotarpį buvo priimti net 6 teisės aktai, kurie sumažino administracinę naštą virš 1 mln. Eurų, iš jų vienas net virš 5 mln. eurų.
Institucijos vis daugiau dėmesio skiria perteklinių įpareigojimų prevencijai, gebėjimų vertinti ir mažinti reguliavimo naštą tobulinimui, nustatomų reikalavimų tikslingumui ir proporcingumui – tai atsispindi ir 2022 m. administracinės naštos mažinimo rezultatuose.
Administracinės naštos ūkio subjektams lygio pokyčius nuo 2014 m. vertina Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Pagal institucijų pateiktus duomenis apibendrinama, kokie viešosios politikos sprendimai didino, o kokie – mažino administracinę naštą, pateikiama informacija apie atskirų institucijų pasiekimus ir bendras tendencijas administracinės naštos prevencijos srityje.
Labiausiai administracinę naštą 2022 m. sumažinusios institucijos:
Aplinkos ministerija – 7,36 mln. eurų
Valstybinė mokesčių inspekcija – 5,81 mln. eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministerija – 2,96 mln. eurų
Žemės ūkio ministerija – 717,97 tūkst. eurų
Nacionalinė žemės tarnyba – 636,12 tūkst. eurų
Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija