Tarkim, esu ūkininkė, auginanti ‘Skagen’ veislės žieminius kviečius, o kaimynas ūkininkas nori nusipirkti šiek tiek jų sėklos, kad galėtų pasidauginti savo ūkyje. Ar galiu jas parduoti neturėdama dauginamosios medžiagos tiekėjo pažymėjimo?
Jūsų sandoris su kaimynu jau būtų sėklos tiekimas rinkai, kad rinkoje būtų prekiaujama kokybiškomis sėklomis, yra tai užtikrinanti sistema. Norint dauginti ir rinkai tiekti ‘Skagen’ veislės žieminių kviečių sėklas, būtina turėti Dauginamosios medžiagos tiekėjo pažymėjimą (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.9E581EB12F0B/asr), o sėklinis pasėlis – aprobuotas. Paruoštos sertifikuoti sėklų siuntos fasuotės turi būti paženklintos oficialiomis etiketėmis. Jas naudoti turi teisę tik tos sėklų siuntos, kurios atitinka privalomuosius reikalavimus ir tada išduodamas Sėklos sertifikatas. Tik turintis tokį sertifikatą žmogus ar juridinis asmuo gali tiekti sėklas rinkai.
Ar galima savo reikmėms iš Lenkijos atsivežti javų ar pašarinių žolių sėklos?
Jeigu javų ar pašarinių žolių sėklos nebus tiekiamos rinkai, jas Lenkijoje galite pirkti ir naudoti savo reikmėms.
Kaip Augalininkystės tarnyba vertina sėklų dalijimosi renginius?
Tik daržovių sėklas, neatitinkančias Privalomųjų rinkai tiekiamos daržovių sėklos kokybės reikalavimų aprašo 9 punkto nuostatų, t. y. daržovių sėklos gali būti superelitinės, elitinės, sertifikuotos, standartinės kategorijos bei saugotinos ir savitosios daržovių veislės sėklos ir jų veislės įrašytos į Nacionalinį augalų veislių ar į Bendrąjį daržovių rūšių veislių katalogą, leidžiama neatlygintinai perduoti kitiems asmenims mugėse, kultūros ir mokslo paskirties pastatuose, taip pat jomis dalytis su asmenimis, kurių kontaktus radote interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje, jei:
- Asmenys, perduodantys daržovių sėklas ne vėliau kaip iki kiekvienų metų vasario 1 d. Augalininkystės tarnybai raštu pateikė informaciją apie tokios sėklos kiekį, rūšį ir veislę;
- daržovių sėklos yra sufasuotos ir paženklintos, ant fasuotės yra nuoroda „Sėklos mainai“.
Per einamuosius metus perduodamų sėklų kiekis neturi būti didesnis kaip:
- pupinių augalų iki 5 kg;
- svogūnų, lapinių burokėlių, raudonųjų burokėlių, ropių, moliūgų, morkų, ridikų, špinatų, builių, smidrų, arbūzų ir salotų – iki 500 g;
- kitų daržovių – iki 100 g.
Fiziniai asmenys, perduodantys daržovių sėklas kitiems asmenims, yra atsakingi už tokių sėklų kokybę.
VALSTYBINĖ AUGALININKYSTĖS TARNYBA PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS informacija