Beveik 280 mln. gyventojų turinti Indonezija – itin perspektyvi rinka pieno ir kiaušinių produktams, jautienai, gyvulių eksportui ir kitai lietuviškai produkcijai, nes ateityje maisto produktų, ypač turtingų baltymais, importo poreikis tik augs. Žemės ūkio viceministro Vytenio Tomkaus vadovaujama delegacija šios šalies sostinėje Džakartoje sprendė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo klausimus, susijusius su produktų eksporto leidimais.
Svarbiausius tarpusavio prekybos ir bendradarbiavimo klausimus viceministras V. Tomkus aptarė su Indonezijos žemės ūkio ministerijos generaliniu direktoriumi dr. Agung Suganda, atsakingu už maisto saugą. Viceministras pabrėžė Lietuvos norą glaudžiai bendradarbiauti, pristatė mūsų šalies patirtį taikant modernias žemdirbystės technologijas ir inovacijas, taip pat įgyvendinant Vyriausybės programas, skatinančias pieno ir daržovių vartojimą vaikų ugdymo įstaigose.
Pasak V. Tomkaus, Lietuvos pieno perdirbimo įmonės jau yra pasirengusios dirbti su vietiniais partneriais ir importuotojais, tad reikėtų kuo skubiau sutvarkyti lietuviškų pieno ir kiaušinių produktų eksporto į Indoneziją leidimų klausimus. „Rinkos atvėrimas pieno, mėsos, kiaušinių ir kitiems produktams – Lietuvos prioritetas, tačiau tai ir Indonezijos interesas, nes apsirūpinimo maistu iššūkių kontekste mes galime būti patikimi partneriai“, – pabrėžė Lietuvos delegacijos vadovas.
Indonezijos žemės ūkio ministerijos generalinis direktorius akcentavo, kad apsirūpinimo maistu iššūkių sprendimas – vienas jų Vyriausybės prioritetų. Apie 80 proc. pieno produktų yra importuojama ir tai kol kas nepasikeis, nors ir siekiama didinti vietinę gamybą. A. Suganda kvietė Lietuvos įmones pasidomėti investavimo į Indonezijos maisto pramonės perdirbimo sektorių galimybėmis, nes šiai šaliai labai reikia pažangesnių technologijų ir inovacijų. Tikimasi, kad per ateinančius 5 metus karvių skaičius Indonezijoje padidės 1 mln., tačiau tai vis tiek neužtikrintų pieno tiekimo poreikių. Užsiminta ir apie poreikį plėsti žemės ūkio mokslų studentų žinias, o tam Lietuva būtų tikrai geras pavyzdys.
Lietuvos ir Indonezijos atstovai sutarė, kad sprendžiant veislininkystės (bandos atnaujinimo) ir kitus tarpusavio bendradarbiavimą galinčius stiprinti klausimus, svarbu pasirašyti memorandumą, kuris suteiktų tinkamą teisinį pagrindą tolesniam bendradarbiavimui. Šis susitarimas apimtų tiek dvišalės prekybos skatinimo, tiek bendradarbiavimo mokslo, veislininkystės, inovacijų, technologijų taikymo sritis. Sutarta, kad artimiausiu metu bus derinamas susitarimo tekstas, o kitais metais, jį pasirašius, būtų galima pradėti įgyvendinti, įtraukiant šalių mokslo, tyrimų bei inovacijų atstovus.
Pernai žemės ūkio ir maisto produktų bendrasis eksportas iš Lietuvos į Indoneziją stipriai paaugo ir siekė 35,5 mln. eurų (33 proc. daugiau nei 2022 m.). 2023 m. į Indoneziją daugiausia eksportuota lietuviškos kilmės kviečių ir meslino, perdirbtų maisto produktų, taip pat išrūgų, produktų iš natūralių pieno sudedamųjų dalių, gyvūnų pašarams naudojamų produktų.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos informacija