Aplinkos ministerija parengė statybos techninio reglamento „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai Šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“ pakeitimo projektą, kuriame numatyta sumažinti šių tyrimų, privalomų projektuojant statinius, apimtis. Siūloma atsisakyti perteklinių teorinių tyrimų, o kai kurie tyrimai būtų privalomi tik nustačius karstinių įgriuvų tikimybę.
Patvirtinus pakeitimus, tyrimai, kuriais nustatomas nesukarstėjusių uolienų sluoksnio kraigas gręžiant, būtų atliekami tik prieš tai elektrinės tomografijos tyrimais nustačius varžų anomaliją, tai yra, jei bus nustatyta galima grėsmė, kad tyrimų vietoje yra karstinių įgriuvų tikimybė.
Pagal galiojantį reglamentavimą projektuojant statinius Biržų ir Pasvalio rajonuose visada privaloma atlikti minėtus tyrimus. Tai labai brangus ir techniškai sudėtingas procesas, nes nustatant nesukrastėjusių uolienų kraigą gręžiami gilieji gręžiniai, po 15–20 m. Šis tyrimas bendrą inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų kainą karstiniame rajone padidina virš 50 proc.
Taip pat siūloma atsisakyti šių teorinių tyrimų, kurie buvo privalomi didelio aktyvumo karstinėje teritorijoje projektuojant nesudėtingus statinius: ankstesnių inžinerinių geotechninių ir geologinių tyrimų duomenų apibendrinimo, karstologinės rekognoskuotės, karstinių (sufozinių) reiškinių rūšių, amžiaus, išplitimo dėsningumų ir karsto intensyvumo įvertinimo.
Projektu geofiziniai tyrimai būtų keičiami į elektrinės tomografijos tyrimus. Pagal Lietuvos geologijos tarnybos išduotus leidimus elektrinės tomografijos tyrimus Lietuvoje gali atlikti daugiau kaip 100 įmonių, o geofizinius – tik 22, todėl, tikėtina, kad minėtas pakeitimas padidintų tyrimus atliekančių rinkos dalyvių skaičių, konkurenciją ir sumažintų tyrimų kainą.
Šie pakeitimai siūlomi atsižvelgus į tai, kad Aplinkos ministerija ne kartą gavo informacijos iš karstiniam rajonui priklausančių savivaldybių, kad dėl papildomų inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų, ypač didelio karstinio aktyvumo Biržų ir Pasvalio rajonų gyventojams, norintiems gauti statybą leidžiantį dokumentą, labai išauga finansinės sąnaudos. Dėl to sunku pritraukti investicijas į karstinius rajonus, tai trukdo susitvarkyti gyvenamąją aplinką, lėta regiono plėtra.
Pastabas ir pasiūlymus statybos techninio reglamento „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai Šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“ pakeitimo projektui galima teikti iki gegužės 29 d. Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS).
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos informacija