Pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkančio Registrų centro sukurtame ir vystomame geoinformacinės aplinkos žemėlapyje REGIA nuo šiol galima greitai ir patogiai sužinoti, kokios konkrečiai specialiosios žemės naudojimo sąlygos (SŽNS) taikomos konkrečiame žemės sklype ir kokie konkretūs veiklos ribojimai kyla dėl šių sąlygų.
„Jau kurį laiką Nekilnojamojo turto registre (NTR) registruojamos teritorijos, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos. Pareigą pateikti informaciją ir duomenis apie SŽNS turi įstaigos ar institucijos, dėl kurių vykdomos ūkinės ar kitokios veiklos, atsiranda minėtos sąlygos, pavyzdžiui, inžinerinių tinklų savininkai. Jų pateikta informacija leidžia žemės sklypų savininkams ir naudotojams susipažinti su šiais duomenimis ir žinoti, kur ir kokių konkrečiai apribojimų jie turi laikytis“, – sako Registrų centro Registrų tvarkymo direktorius Kazys Maksvytis.
Registrų centras į REGIA žemėlapį perkėlė visą gautą informaciją apie SŽNS, o nuo šiol pažymėjus konkrečią teritoriją galima sužinoti, kokie konkretūs ribojimai, vadovaujantis Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, yra taikomi. Pavyzdžiui, įstatymas numato, kad elektros tinklų apsaugos zonose draudžiama statyti įvairius statinius, viešųjų ryšių tinklų elektroninių ryšių infrastruktūros apsaugos zonose – vykdyti kasybos darbus, magistralinių dujotiekių vietovės teritorijose – formuoti ar pertvarkyti žemės sklypus ir daugelis kitų.
„Informaciją apie sklype taikomus veiklos ribojimus teoriškai turėtų žinoti kiekvienas sklypo savininkas ar naudotojas, tačiau praktikoje pasitaiko atvejų, kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių šie ribojimai yra neįvertinami ar ignoruojami ir tuomet tai gali sukelti neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, yra atvejų, kai Nekilnojamojo turto registre negalime įregistruoti jau pastatyto nesudėtingo statinio vien dėl to, kad jis patenka į elektros tinklų apsaugos zoną. Šios situacijos būtų galima išvengti jei statytojas ar sklypo savininkas būtų iš anksto pasidomėjęs taikomais ribojimais“, – kalba K. Maksvytis.
2020 m. įsigaliojęs naujas Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas nustato visas taikytinas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas ir nurodo teritorijas, kuriose šios sąlygos taikomos. Tai ypač svarbu sklandžiam ir skaidriam teritorijų vystymui, ilgalaikei ir darniai ūkio plėtrai, investicijų pritraukimui. Įstatymas taip pat nustato pareigą teritorijas, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, registruoti Nekilnojamojo turto registre.
Žemėlapis REGIA pasiekiamas adresu www.regia.lt, informaciją apie SŽNS ir dėl to taikomus veiklos ribojimus galima sužinoti žemėlapio meniu pasirinkus sluoksnį „Specialiosios žemės naudojimo sąlygos“. Skirtingos SŽNS žemėlapyje žymimos skirtingais sutartiniais ženklais, kurie pateikiami prie kiekvieno sluoksnio turinio skiltyje. Norint sužinoti konkrečias taikomas apribojimų sąlygas žemėlapyje reikia tiesiog paspausti ant konkrečios teritorijos ir naudotojui bus pateiktas konkrečios SŽNS pavadinimas, unikalus numeris ir taikomos apribojimų sąlygos.
REGIA – patogi informacijos mainų platforma
Registrų centro sukurtas atvirųjų duomenų, sprendimų ir viešųjų paslaugų žemėlapis REGIA yra patogus įrankis, sukurtas specialiai savivaldybėms – jų gyventojams, tarnautojams bei jose veikiančiam verslui. REGIA tikslas – sudaryti patogias sąlygas geografine padėtimi grindžiamų sprendimų priėmimui ir palengvinti informacijos mainus.
Klientams aktualiausia REGIA skelbiama informacija siejama su nekilnojamuoju turtu ir čia pateikiamais tiksliais Registrų centro duomenimis: žemės sklypų ribos, NT verčių zonos, vidutinės ir mokestinės rinkos vertės, Adresų registro objektų informacija. Be minėtų duomenų, REGIA vartotojams taip pat aktualūs žemėlapyje publikuojami kitų institucijų inžinerinių tinklų duomenys, Nacionalinės žemės tarnybos skelbiama informacija ir kt.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų erdviniai duomenys viešinami Lietuvos erdvinės informacijos portale www.geoportal.lt
Registrų centro informacija