Žemės ūkio viceministro Vytenio Tomkaus vadovaujama delegacija, lydima Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir VDU Žemės ūkio akademijos vadovų, viešėjo Japonijos Hokaido regione, kur susitiko su svarbiausiais žemės ūkio srityje dirbančiais partneriais.
Lietuvos ir Hokaido prefektūros partnerystės stiprinimas itin aktualus, nes yra bendrų panašumų – tai stiprūs žemės ūkio produktų gamybos regionai, aprūpinantys ne tik savo vidaus rinkas, bet orientuoti ir į eksportą. Hokaidas garsėja kaip Japonijos aprūpinimo maistu aruodas. Pieno produktais jis aprūpina 60 proc. visos Japonijos rinkos, bulvėmis – 81 proc., cukriniais runkeliais – 100 proc.
Viceministras V. Tomkus, susitikęs su Hokaido vicegubernatoriumi Syunsk Tsuchiy, akcentavo, kad Japonija yra itin svarbus strateginis partneris Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Lietuvos prioritetas – tvarus, patikimas bei demokratinėmis vertybėmis pagrįstas bendradarbiavimas su bendramintėmis, pasitikėjimą vertinančiomis valstybėmis.
Vicegubernatorius pabrėžė, kad vis didėjantis Lietuvos dėmesys Japonijai yra itin vertinamas, tad bus siekiama ir toliau gilinti dvišalį ekonominį bendradarbiavimą, ypač išmaniosios žemdirbystės srityje. Lietuva jau turi puikų įdirbį šiame sektoriuje, todėl tikimąsi plėtoti šios specializacijos potencialą per partnerystes su šalių universitetais. Jam taip pat padarė įspūdį Lietuvos ūkininkų pažanga organinėje ir vertikalioje žemdirbystėje.
Lankantis Hokaido universitete aptartos šios mokslo įstaigos ir Lietuvos universitetų bendradarbiavimo galimybės: dvigubų studijų laipsnių vystymas, Horizon, Erasmus ir kitos studijų programos, bendros mokslo tyrimų žemės ūkio srityje galimybės, konferencijos, seminarai ir vasaros mokyklos. Bendradarbiavimas su Hokaido universitetu būtų labai aktualus Lietuvai, nes abiejų kraštų universitetai siūlo panašias žemės ūkio studijų programas: aplinkosaugos, maisto logistikos, bioekonomikos ir kt.
Susitikęs su Kaimo ir miestelių asociacijos nariais, viceministras džiaugėsi aktyviu bendruomenių bendradarbiavimu, aptarė urbanizacijos iššūkius bei skiriamas išmokas ūkininkams. Susitikime su Hokaido kooperatyvų asociacija („Hokuren“) viceministras akcentavo kooperacijos svarbą Lietuvoje bei pasidalino kooperatyvų plėtros patirtimi.
Susitikimo metu Osakos universiteto prof. Kei Okubo pristatė plėtojamą inovatyvią metano panaudojimo pienininkystės ūkiuose technologiją – vandenilio gamybą iš biodujų. Ši technologija gali būti taikoma santykinai mažiems (apie 50 galvijų) ūkiams.
2023 metais žemės ūkio ir maisto produktų bendrasis eksportas iš Lietuvos į Japoniją sudarė 26,8 mln. EUR (19,1 proc. daugiau nei 2022 m.) ir eksporto struktūroje pagal šalis Japonija buvo 41 vietoje iš 157 eksporto partnerių.
Šiemet gegužės mėnesį į Vilnių žada atvykti Lietuvos garbės konsulai Japonijoje ir verslo atstovai – tai bus gera galimybė toliau plėtoti bendradarbiavimą su strategine Lietuvos partnere.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos informacija