Iki lapkričio 29 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje (NMA) buvo priimamos paraiškos pradėti arba vystyti bioekonomikos principais paremtus verslus pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į bioekonomikos verslus“.
Pagal intervencinę priemonę buvo pateiktos 5 paraiškos, kurių projektams įgyvendinti bus išdalinta visa paraiškų teikimo etapui skirta suma – bendra prašoma pareiškėjų suma sudaro 19 mln. Eur, tuo tarpu šiuo paraiškų teikimo etapu bioekonomikos verslo vykdytojams buvo skirta 17,9 mln. Eur paramos lėšų. Taigi, kuriems pareiškėjams paramos lėšų visiškai pakaks, o kam pakaks iš dalies, lems paraiškų pirmumo eilė, kuri bus sudaryta įvertinus paraiškų atitiktį atrankos kriterijams.
NMA paraiškas dėl galimybės gauti paramą užsiimant žemės ūkio produktų perdirbimo veikla, kai pakeičiama jų cheminė ir fizinė sudėtis į aukštos pridėtinės vertės produktus, taip prisidedant prie beatliekės veiklos ūkiuose ir novatoriškų produktų iš biomasės gamybos, pateikė juridiniai asmenys, bioekonomikos verslą ketinantys vykdytiŠalčininkų, Kauno, Vilkaviškio bei Pasvalio rajonuose, taip pat vieną projektą ketinama įgyvendinti Kauno mieste. Maksimalios paramos sumos – 5 mln. Eur paprašyta įgyvendinti dviem projektams.
Atrankos kriterijai:
Pateiktos paraiškos bus vertinamos pagal atitiktį šiems atrankos kriterijams – už tai joms bus suteikiamas atitinkamas balų skaičius bei sudaroma paraiškų pirmumo eilė:
- Pareiškėjas gamybos procese kaip žaliavą naudoja Lietuvoje užaugintus, pagamintus žemės ūkio produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 60 proc. žaliavos (tikrinama ataskaitiniais metais) – suteikiama 15 balų.
- Projekte numatytas gamybos procese susidariusių atliekų perdirbimas (kartu su paraiška pateikiami technologinių procesų aprašai, pagrindžiantys, kad gamybos procese susidariusios atliekos bus perdirbamos arba tvariai panaudojamos kitai veiklai, pavyzdžiui, atliekos perduodamos / parduodamos kitam ūkio subjektui perdirbti (tikrinama įgyvendinus projektą ir visą projekto kontrolės laikotarpį) – suteikiama 10 balų.
3. Pareiškėjas numato perdirbti:
- ekologiškus žemės ūkio produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 50 proc. perdirbamos žaliavos, – suteikiama 20 balų;
- pagal Nacionalinės kokybės produktų (NKP) sistemos reikalavimus pagamintus produktus, kurie sudaro ne mažiau kaip 50 proc. perdirbamos žaliavos, – suteikiama 15 balų.
4. Pareiškėjas projekte numato investicijas į technologijas, kuriomis žemės ūkio produktai perdirbami į:
- produktus, skirtus maistui, – suteikiama 20 balų;
- produktus, skirtus tolesniam panaudojimui maisto sektoriuje, – suteikiama 15 balų;
- produktus, skirtus pašarams, – suteikiama 10 balų.
5. Pareiškėjas investuoja į gamybinių procesų skaitmeninimą (jei, vadovaujantis Projektų inovatyvumo vertinimo metodika, projektų inovatyvumo vertinimo skaitmeninimo kriterijus surinko ne mažiau kaip 3 balus) – suteikiama 10 balų.
6. Pripažintas žemės ūkio kooperatyvas:
- pagal projekte numatytus gamybinius pajėgumus numato įgyvendinęs projektą visą kontrolės laikotarpį perdirbti ne mažiau kaip 80 proc. savo narių valdose išaugintų / pagamintų žemės ūkio produktų – suteikiama 25 balų;
- pagal projekte numatytus gamybinius pajėgumus numato įgyvendinęs projektą visą kontrolės laikotarpį perdirbti ne mažiau kaip 60 proc. savo narių valdose išaugintų / pagamintų žemės ūkio produktų – suteikiama 20 balų.
Paraiškai nesurinkus privalomo 35 atrankos balų skaičiaus, ji bus atmesta ir toliau nebevertinama. Paraiškų pirmumo eilė turės būti sudaryta per 30 darbo dienų nuo paskutinės paraiškų teikimo dienos, t. y. iki 2025 m. sausio 16 d.
NMA informacija