2023 m. lapkričio mėn. vidutinė oro temperatūra (14,22 °C) pasaulyje buvo 0,85 laipsnio aukštesnė nei 1991–2020 m. vidurkis (arba net 1,75 laipsnio šilčiau nei priešindustriniu laikotarpiu). Globaliai, praėjęs mėnuo buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai jau šeštas toks mėnuo iš eilės). Iki šių metų šilčiausiu laikytas 2020 metais buvęs lapkritis (+0,53 laipsnio anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė El Niño reiškinys Ramiajame vandenyne, kuris pamažu stiprėja, tačiau vis dar yra ne toks intensyvus kaip buvo 1997–1998 ar 2015–2016 metais).
Tuo tarpu, Europoje lapkritis buvo 0,48 laipsnio šiltesnis už daugiametę normą. Anomalia šiluma nepasižymėjo. Šilčiausiu Europoje tebelaikomas 2015 m. lapkritis, kuris buvo 1,74 laipsnio šiltesnis už daugiametę normą. Praėjęs mėnuo buvo šiltesnis nei įprastai didelėje žemyno dalyje, o ypač regione prie Juodosios–Kaspijos jūrų. Šaltesnis nei įprastai – regione aplink Baltijos jūrą, taip pat Škotijoje ir kt.
Pasaulyje šilčiau už normą buvo Centrinės Azijos respublikose, šiaurinėje Sibiro ir Š. Amerikos dalyje. Taip pat, beveik visoje Afrikoje, šiaurinėje ir centrinėje P. Amerikos dalyje bei vakarinėje Australijos dalyje. Na o priešingai, šalčiau už normą buvo nedidelėje pasaulio dalyje: dalyje Antarktidos, pietinėje Čilės ir Argentinos dalyje, Somalio pusiasalyje, Pietryčių Kanadoje, Mongolijoje ir šiaurinėje Kinijos dalyje.
Pažymėtina, kad Ramiajame vandenyne 2023 m. pavasarį baigėsi ~3 metus trukęs La Niña (Žemę vėsinantis) reiškinys. Per 2023 m. vasarą išryškėjo El Niño (planetą šildantis) reiškinys, kuris turėtų tęstis maždaug iki 2024 m. pavasario pabaigos. Taigi, globali oro temperatūra artimiausiais mėnesiais ir toliau išliks aukšta.
Na o Lietuvoje, kaip esame rašę anksčiau šią savaitę, lapkritis buvo truputį šaltesnis nei įprastai (0,4 laipsnio šaltesnis už 1991–2020 m. vidurkį). Šilčiausia buvo pajūryje, vėsiausia – šiaurės rytiniuose rajonuose.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacija