Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) kartu su partneriais – VĮ Žemės ūkio duomenų centru, Valstybine teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, VĮ Registrų centru ir Aplinkos ministerija pradėjo įgyvendinti projektą „Valstybinės žemės valdymo paslaugų bei įrankių sukūrimas Teritorijų planavimo ir statybos vartų informacinėje sistemoje“.
Projektas įgyvendinamas pagal planą „Naujos kartos Lietuva“, kurį finansuoja Europos Sąjungos priemonė „NextGenerationEU“, tam skyrusi 907 309,50 eurų. Iš valstybės biudžeto papildomai skiriama 93 190,50 eurų.
Projekto tikslas – sukurti valstybinės žemės valdymo ir naudojimo procesą vieno langelio principu, įgyvendinti galimybę stebėti paslaugų teikimo eigą.
68-iems valstybinės žemės patikėtiniams bus sukurti technologiniai sprendimai ir įrankiai, leisiantys efektyviai planuoti, valdyti ir administruoti valstybinę žemę elektroninėmis priemonėmis. Taip siekiama užtikrinti bendrą žemės administravimo ir tvarkymo procesą, vienodas valstybinės žemės patikėtinių įgyvendinimo funkcijas ir jų kontrolę. Taip pat naujieji įrankiai leis tinkamai tvarkyti bei teikti naudotojams informaciją apie Lietuvos Respublikos žemės fondą, žemės naudmenų sudėtį ir kitą informaciją apie žemę, panaudojant esamų sistemų integraciją ir pakartotinį duomenų naudojimą.
_1696248220.png)
Valstybinės žemės valdymo paslaugų bei įrankių kūrimo projektą numatoma užbaigti iki 2025 metų. Įgyvendinus jį, per Topografijos, inžinerinės infrastruktūros, teritorijų planavimo ir statybos elektroninių vartų informacinę sistemą (TPS Vartai) bus teikiamos sukurtos Žemės informacinės sistemos (ŽIS) paslaugos.
Be to, įgyvendinant projekto veiklas bus sukurtas ŽIS paslaugų valdymo posistemis ir skaitmenizuotos šiuo metu vykdomos 24 administracinės paslaugos, tokios kaip: sprendimų nuomoti, parduoti, suteikti neatlygintinai naudotis sprendimų priėmimas, servitutų nustatymas ir pan. Sukurtos el. paslaugos bus prieinamos per Elektroninių vadžios vartų portalą www.epaslaugos.lt.
Taip pat bus sukurtas ŽIS erdvinių duomenų valdymo posistemis, kuris bus naudojamas kaip valstybinės žemės patikėtinių veiklos, susijusios su valstybinės žemės administravimu, viešinimo įrankis, kuris leis stebėti ne tik el. paslaugos suteikimo statuso pasikeitimą, bet ir teikti visuomenei informaciją apie sutikimų išdavimą, valstybinės žemės panaudojimą (nuoma, panauda) ar servitutų nustatymą ir pan.
Posistemio kaupiama informacija taip pat bus naudojama visų valstybinės žemės patikėtinių ir Aplinkos ministerijos, siekiant atlikti įvairią valstybinės žemės pokyčio (ploto, paskirties) stebėseną ir analizę tiek visos Lietuvos teritorijos, tiek atskirų savivaldybių mastu. Erdvinių duomenų priemonėmis bus lengvai identifikuojami konkrečių valstybinės žemės sklypų ir nesuformuotos valstybinės žemės patikėtiniai.
Projektą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra.