Lenkijos atsakingos institucijos pranešė Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT), kad POL-Małopolskie regione užfiksuotas pavojingos Niukaslio ligos protrūkis paukščių ūkyje, ir tai jau 24 atvejis šalyje. Daugiausia protrūkių šiemet fiksuota Lenkijos Podlaskie regione. Visi ūkiai, kuriuose nustatyti protrūkiai, likviduoti – užkrėstiems regionams pritaikyti eksporto apribojimai. Šios pavojingos ligos atvejams pasireiškus netoli Lietuvos teritorijos, VMVT specialistai ragina paukščių laikytojus atsakingai laikytis prevencijos ir biosaugos priemonių, o apie įtarimus nedelsiant pranešti VMVT arba privačiam veterinarijos gydytojui. Ši liga taip pat šiemet jau pasireiškė Italijoje, kurioje buvo nustatyti 6, ir Švedijoje – 2 protrūkiai.
„Situacija Lenkijoje keičiasi labai sparčiai. Vakar buvome informuoti apie 13 naujų Niukaslio ligos protrūkių, šiandien apie dar vieną. Liga agresyvi, ja serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Ji gali plisti per užkrėstus paukščius, jų produktus arba net migruojančius laukinius paukščius. Lietuva ribojasi su Lenkija, jas kerta pagrindiniai migruojančių paukščių maršrutai, todėl ligos patekimo rizika į mūsų šalį išlieka reali. Pagrindinė problema – ne tik galimi ekonominiai nuostoliai dėl prekybos apribojimų, bet ir pavojus paukščių gerovei bei šalies biologinei įvairovei, nes liga sukelia masinius gaišimus. Kol liga dar nepateko į šalį, privalome pasiruošti bei užtikrinti biologinę saugą paukščių laikymo vietose ir tokiu būdu užkirsti kelią galimai krizei paukštininkystės sektoriuje. Paukščių laikytojus raginame kelti budrumą į aukščiausią lygį,“ – įspėja Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
Pasak VMVT Priežiūros departamento vyr. veterinarijos gydytojos Vilijos Grigaliūnienės, vakcinacija, biosaugos priemonės ir paukščių laikytojų išmanymas apie ligą ir jos pasekmes yra esminiai veiksniai, užtikrinantys sėkmingą šios ligos prevenciją ir valdymą. Tai yra labai greitai plintanti užkrečiama paukščių liga, kurią sukelia paramiksovirusas. Ji gali paveikti įvairių rūšių paukščius – nuo naminių vištų iki laukinių paukščių. Pagrindiniai ligos simptomai yra kvėpavimo sutrikimai, sumažėjęs kiaušinių dėjimas, nervų sistemos pažeidimai ir staigus paukščių gaišimas.
„Lietuvoje vakcinacija nuo šios ligos yra savanoriška, tačiau ne visi ūkiai taiko vakcinacijos programas. Paukščių laikytojai turi būti budrūs ir įvertinti vakcinacijos naudą siekiant išvengti galimų protrūkių. Nustačius šią ligą Lietuvos paukščių ūkyje, visi paukščiai nedelsiant naikinami, ūkyje vykdoma dezinfekcija, o šalies paukštininkystės sektorius gauna griežtus eksporto ribojimus. Tokie ribojimai sukelia didelius ekonominius nuostolius ne tik užkrėstam ūkiui, bet ir visam paukštininkystės sektoriui. Tik prevencija ir biosauga gali apsaugoti nuo tokių pasekmių,“ – primena V. Kiudulas.
VMVT specialistai primena, kad pagrindinė prevencijos priemonė nuo šios ligos – naminių paukščių vakcinacija. Vakcinos efektyviai sumažina ligos paplitimą, mirtingumą ir palengvina simptomus. Taip pat svarbu griežtai laikytis higienos taisyklių, vengti bet kokio kontakto su laukiniais paukščiais ir reguliariai dezinfekuoti ūkį. Ypatingą dėmesį būtina atkreipti į stebėsenos sistemų stiprinimą siekiant operatyviai identifikuoti įtariamus ligos atvejus. Modernios diagnostikos priemonėmis virusas greitai nustatomas, todėl galima laiku imtis reikalingų veiksmų.
VMVT informacija