Šiuo metu Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) įgyvendina Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos programos projektą „Moldovos ir Sakartvelo žemės ūkis ir kaimo plėtra – administracinių ir institucinių gebėjimų stiprinimas eurointegracijos srityje“. Projekto partneriai Moldovoje – Moldovos žemės ūkio ir maisto pramonės ministerija (MAFI) ir Moldovos mokėjimo agentūra (AIPA). Įgyvendinant projektą vyksta NMA ekspertų misijos Kišiniove (Moldova), kurių metu keičiamasi patirtimi įvairiomis Moldovai aktualiomis temomis, o praėjusią savaitę įvyko MAFI ir AIPA 7 atstovų delegacijos pažintinis vizitas Lietuvoje.
Moldovai yra suteiktas ES kandidatės statusas, tad šaliai yra aktualus šalies teisės aktų suderinimas su ES teise. Moldova siekia pasinaudoti galimybe perimti Lietuvos stojimo į ES patirtį ir pasiekimus, tobulinant žemės ūkio ir kaimo plėtros sektoriuje veikiančių institucijų veiklą.
Savaitės pradžioje svečiai lankėsi NMA, kur susipažino su institucijos struktūra, atliekamomis funkcijomis, administruojamomis paramos priemonėmis pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą. Svečiai domėjosi vidaus audito veikla, įskaitant dokumentacijos rengimą ir audito procesų valdymą, naudojantis atitinkamomis informacinėmis sistemomis. Moldavai susipažino su NMA veikiančiomis informacinėmis sistemomis, registrais ir robotizavimo procesais, dalyvavo patikroje vietoje. Taip pat svečiams buvo pristatyta nauja ir moderni Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema ALNSIS, kuri skirta reguliariai ir sistemingai, nuotoliniu būdu naudojant palydovinius duomenis, stebėti ir vertinti žemės ūkio veiklas visoje Lietuvos teritorijoje, išvengiant fizinių apsilankymų ūkiuose. Patikros vietoje metu moldavų delegacijai pademonstruotos ir kitos kontrolės procese naudojamos šiuolaikinės technologijos: dronai, NMA Agro programėlė, planšetės ir kt.
_1682495233.png)
Kolegoms iš Moldovos besilankant Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM), buvo pristatyta ŽŪM struktūra, strateginis veiklos planas, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginis planas. ŽŪM darbuotojai papasakojo apie Europos žuvininkystės fondą, pasidalino stojimo į ES patirtimi, apžvelgė bendradarbiavimą su Moldova.
Savaitės eigoje moldavų delegacija lankėsi Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūroje (KVRPA), kur susipažino su KVRPA struktūra, administruojamomis priemonėmis ir jų ypatumais Europos žemės ūkio rinkoje vykstančių pokyčių kontekste.
Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) darbuotojai moldavams pristatė ŽŪDC administruojamas informacines sistemas ir registrus, supažindino su Ūkininkų duomenų apskaitos sistema, taikoma maisto produktų kainų viešinimo metodika.
Svečiai taip pat lankėsi pas ES paramą gavusius ūkininkus, susipažino su jų ūkiuose vykdoma veikla Vilniaus, Širvintų, Molėtų rajonuose. Trakų vietos veiklos grupės (VVG) atstovai supažindino moldavus su jau įgyvendintais ir planuojamais projektais, parodė, kokios veiklos yra vykdomos Trakų neįgaliųjų užimtumo centre.
Lietuvoje taikomas efektyvus paramos skirstymo modelis labai tinkamas Moldovai, todėl vizito pabaigoje NMA ir Moldovos delegacija sutarė tęsti bendradarbiavimą, organizuojant ekspertų misijas ir tarptautinius projektus.
NMA informacija