Lietuva oficialiai prisijungė prie Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinio žemės ūkio plėtros fondo (IFAD). Pasak žemės ūkio viceministro Vytenio Tomkaus, Lietuvos dalyvavimas IFAD veikloje suteiks daugiau galimybių tikslingai prisidėti prie paramos žemės ūkio plėtrai Lietuvai prioritetinėse srityse ir regionuose. Taip pat padės užtikrinti maisto tiekimo saugumą.
Viceministras pabrėžia vieną svarbiausių – maisto saugumo užtikrinimo – klausimą, kuris itin aktualus vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą.
„Padėtį sunkina ir klimato kaitos keliami iššūkiai, tad prisijungimas prie IFAD yra neabejotinai aiški žinia, kad Lietuva kartu su bendramintėmis Vakarų valstybėmis yra pasirengusi prisidėti prie maisto saugumo pasaulyje užtikrinimo“, - pabrėžia viceministras.
Nuo 1978 m. IFAD suteikė 23,2 mlrd. JAV dolerių dotacijų ir paskolų su mažomis palūkanomis projektams, kurie pasiekė 518 mln. žmonių. IFAD investuoja į kaimo bendruomenes, suteikdamas joms galimybę padidinti aprūpinimo maistu saugumą bei pajamas.
„IFAD parama besivystančioms šalims prisideda sprendžiant globalią maisto tiekimo saugumo krizę ir galėtų tapti viena svarbiausių paramos telkimo platformų Ukrainos, kuri oficialiai IFAD nare turėtų tapti šiais metais, žemės ūkiui“, - sako viceministras V. Tomkus.
IFAD narės gali per papildomą fondą skirti finansavimą konkretiems projektams, kurie su IFAD leidžia efektyviau bei tvariau asignuoti lėšas. Be to, fondo veikla yra finansuojama ne tik iš valstybių narių įnašų, paskolų grąžinimo, investicijų pajamų ir specialių ne valstybių narių įnašų, bet ir kitų finansavimo šaltinių, tokių, kaip skolinimasis tarptautinėse kapitalo rinkose.
Tad IFAD veikia kaip lėšų katalizatorius, kuris galėtų būti svarbus Ukrainos žemės ūkio finansavimui. Įnašai į IFAD įtraukti į ES valstybių narių vystomajam bendradarbiavimui skiriamas lėšas.
„Šiuo metu didėja ir ateityje greičiausiai toliau didės nelegali imigracija iš Šiaurės Afrikos valstybių. Siekiant kovoti su šia problema, svarbu prisidėti prie šių valstybių vystymosi, skatinant investicijas į jų ekonomikas, ypač žemės ūkio sektorių. Be to, nelegali imigracija iš minėtų valstybių yra ypač aktuali problema Pietų Europos valstybėms, tad Lietuvos prisijungimas prie IFAD padės sustiprinti dėmesį šiam regionui“, - teigia viceministras.
Narystė IFAD yra atvira bet kuriai Jungtinių Tautų valstybei narei, šiuo metu joje yra 177 narės. Iš ES valstybių narių IFAD kol kas dar nepriklauso Latvija, Čekija, Slovakija, Kroatija, Slovėnija, Malta, Bulgarija ir Rumunija.
Lietuvos narystė IFAD papildys jos dabartines narystes kitose JT Romoje įsikūrusiose maisto organizacijose – Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijoje (FAO) ir Pasaulio maisto programoje (WFP). Šių trijų organizacijų (IFAD, FAO ir WFP) veikla yra vis labiau koordinuojama tarpusavyje, todėl narystė jose bus nuoseklus žingsnis, padėsiantis Lietuvai tapti geriau pastebima bei pačiai turėti įvairiapusiškesnį su tarptautinėmis maisto problemomis susijusių klausimų matymą ir supratimą.
Įteikus ratifikacinius raštus JT generaliniam sekretoriui, Lietuva nuo lapkričio 27 d. oficialiai prisijungė prie IFAD.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos informacija