Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia susipažinti su 2023 metų veiklos ataskaita.
Geresnės gyvenimo sąlygos kaime, naujos technologijos žemės ūkyje, stipresnė šalies ekonomika – visai tai Lietuvai suteikė Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto parama žemės ūkiui ir kaimo plėtrai. Šią paramą jau 25-us veiklos metus administruoja Nacionalinė mokėjimo agentūra.
Patikima ir pažangi organizacija, užtikrinanti galimybę paprasčiausiu būdu pasinaudoti parama žemės ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei – tokia yra mūsų misija, prie kurios išpildymo kasdien prisideda kiekvienas agentūros darbuotojas, kuriantis vertę Lietuvos kaimui. Jei skaičiuotume nuo agentūros veiklos pradžios, skaičiai įspūdingi – Nacionalinė mokėjimo agentūra jau yra išmokėjusi daugiau kaip 15 mlrd. Eur paramos, skiriamos iš įvairių fondų. Tuo tarpu vien 2023 m. išmokėjome 867 mln. Eur paramos lėšų, o paramos gavėjų skaičius viršijo 124 tūkst.

Praėjusiais metais, prasidėjus naujam paramos laikotarpiui, netrūko iššūkių – vyko perėjimas į naują paramos laikotarpį, teko pritaikyti teisyną, informacines sistemas, tuo pačiu tebevyko ankstesnio paramos laikotarpio administravimo darbai. Su naujovėmis susidūrėme tiek mes, tiek pareiškėjai. Pasikeitus išmokų mokėjimo tvarkai, agentūra nebeturėjo teisinės galimybės išmokėti su plotu susijusių priemonių avansų taip, kaip mokėjo anksčiau. Visgi, pagal galimybes siekta išmokėti ūkininkams taip reikalingą paramą kuo anksčiau – 2023 m. Lietuva buvo viena vos iš penkių Europos Sąjungos šalių narių, kurios mokėjo ekologinių sistemų avansus nuo spalio 16 d.
Svarbus žingsnis 2023 m. – visoje Lietuvoje privalomai pradėta naudoti Automatinė laukų nuotolinio stebėjimo sistema (ALNSIS). Agentūra, naudodamasi ALNSIS, 2023 m. patikrino visus 2,9 mln. ha deklaruotų plotų bei iš anksto, artėjant įsipareigojimų terminams, įspėjo ūkininkus apie dar neįvykdytas veiklas. Tai leido net 2 kartus sumažinti patikrų vietoje kiekį bei itin sumažinti pažeidimų skaičių.
Investicinės priemonės – dar viena svarbi agentūros administruojamos paramos dalis. 2023 m. prasidėjus paraiškų priėmimui pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemones, pareiškėjai ypač aktyviai teikė paraiškas ūkiams įkurti bei modernizuoti. Savo ruožtu, mūsų specialistai visapusiškai padėjo aktyviai konsultuodami besidominčius parama, rengdami informacinę medžiagą. Jau netrukus laukia svarbus pokytis – 2024 m. suplanuotas naujojo el. paslaugų portalo startas. Šis portalas, apjungsiantis visas paramos administravimo sistemas, taps pagrindiniu bendravimo su mūsų klientais kanalu, užtikrins greitesnį paslaugų teikimą ir gavimą, palengvins kasdienius darbus ir sumažins administracinę naštą mums ir, svarbiausia, mūsų klientams.
Siekiame, kad informaciją klientai gautų jiems tinkamiausiu metu ir patogiausiu būdu, todėl į pagalbą pasitelkėme dirbtinio intelekto priemones. 2023 m. NMA robotai – konsultantai buvo įgalinti teikti atsakymus dar įvairesnėmis temomis, taip sutaupant šimtus darbo valandų. Naudojantis dirbtinio intelekto įrankiu šiais metais sukurti pirmieji NMA radijo įrašai apie skiriamą paramą, įsipareigojimus bei reikalavimus – ši informacija klientams prieinama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.
Tuo pačiu siekiame įgyvendinti sankcijų prevencijos sąžiningiems ūkininkams priemones, o galimai imituojančius paraminę veiklą – atgrasyti nuo paramos.
Ateityje ir toliau daug dėmesio skirsime paramos skyrimui spartinti, kokybiškoms el. paslaugoms ir pažangioms technologijoms diegti. Kiekvienas mūsų klientas gali tikėtis greitos, kokybiškos ir skaidriai suteikiamos paslaugos – ir mes įsipareigojame šią paslaugą suteikti.
Ataskaitą galite skaityti čia.
NMA informacija