Sausis – vienas iš tų mėnesių, kai galime atsipalaiduoti, nes nereikia daug dirbti sodo darbų. Tačiau tai nereiškia, kad metų pradžioje nereikėtų prižiūrėti krūmų, sodo augalų ir vaismedžių. Kai kurias priežiūros procedūras sode ir darže būtina atlikti net viduržiemį. Pasitikrinkite, kurias.
Nors daugelis sodų savininkų sausio mėnesį gali ilsėtis, tai nereiškia, kad sodininkai yra atleisti nuo visų darbų ir pareigų, susijusių su namų sodo augalų, krūmų ir vaismedžių priežiūra.
Priežiūros ir apsaugos procedūros sode žiemą
Sausio mėnesį verta užsukti į sodą pasitikrinti sodo augalus, vaismedžius ir juos dengiančią plėvelę - agrotekstile. Kodėl? Gali pasirodyti, kad mūsų augalus saugančios dengiamosios medžiagos buvo pažeistos gyvūnų ar stipraus vėjo. Jei mūsų sodas yra greta miško, problema gali būti žiemą suaktyvėję šernai, stirnos, kiškiai ir bebrai. Šie gyvūnai gali graužti vaismedžių kamienus.
Dar viena apsaugos priemonė – vaismedžių kamienų ir šakų balinimas, jei tokių turime savo sode.
Kamienus ir šakas balinti geriausia 2–3 kartus, pradedant nuo žiemos pradžios ir baigiant ankstyvą pavasarį. Balinimas apsaugos medžius ir krūmus nuo apnašų, kurias sukelia temperatūros svyravimai dieną ir naktį. Šios procedūros negalima pamiršti atlikti ir antroje sausio pusėje. Mišinį galite pasigaminti ir patys, į 10 litrų vandens įpylę 1 kg negesintų kalkių.
Jeigu mūsų sode auga visžalių medžių ir krūmų, neturėtume pamiršti ir jų laistymo. Juk jie retkarčiais laistomi, todėl tokius augalus geriausia laistyti nešaltomis dienomis.
Norint išlaikyti patrauklų sodo augalų, krūmų ir medžių augimą, būtina ir toliau genėti vaisius duodančius medžius ir krūmus per vasarą.
Kokius vaismedžius ir vaiskrūmius reikėtų genėti žiemą?
Sausis yra mėnuo, kai galite pradėti genėti, kai kuriuos krūmus ir vaismedžius.
Tokie augalai kaip - kamčiatkos uogas, agrastus, raudonuosius serbentus, lazdynus, šaltalankius galima genėti sausio mėnesį. Šį gydymą geriausia atlikti žiemos pabaigoje, prieš pat pavasario atėjimą.
Verta prisiminti, kad negenime, kai oro temperatūra nukrenta žemiau –8 laipsnių šilumos. Žaizdos po pjūvio ištepamos priešgrybeliniu preparatu. Tai taip pat gera proga pašalinti džiovintus vaisius, jei to dar nepadarėte, taip vėliau išvengsite ligų atsiradimo ir kenkėjų dauginimosi.
Taip pat prisiminkime, kad žiemą vyšnių vaismedžių negenime, nes jie yra jautresni ligoms, o pjaunant žemoje temperatūroje padidėja rizika susirgti ir prarasti medį.
Be problemų sausio mėnesį galime genėti medžius, obelis, kriaušes ir slyvas.
Autorius: Apieuki.lt