Nauji JK reikalavimai augalinei produkcijai įsigaliojo ne tik ją eksportuojančioms įmonėms, bet ir keliaujantiems žmonėms. Norintiesiems į JK šalis – Angliją, Velsą ir Škotiją, – įsivežti didelio prioriteto statusą turinčią augalinę produkciją (high-priority) – sodinukus, tam tikrų augalų rūšių sėklas, medieną ar kitą augalinę produkciją, – būtina pasirūpinti augalų sveikatą įrodančiu dokumentu – fitosanitariniu sertifikatu. Didelio prioriteto augalinės produkcijos, kuriai reikalingas fitosanitarinis sertifikatas, sąrašus galima pasitikrinti adresu: https://www.gov.uk/guidance/import-plants-and-plant-products-from-the-eu-to-great-britain-and-northern-ireland#get-a-phytosanitary-certificate.
Dėl fitosanitarinio sertifikato išdavimo iš Lietuvos į JK išvežamai augalinei produkcijai galite kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninius skyrius, Klaipėdos jūrų uosto pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos postą (skyrių) ar Kauno oro uosto pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos postą (skyrių), pagal planuojamo išvežti produkcijos/krovinio buvimo vietą. Kontaktinė informacija: https://www.vatzum.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/darbuotoju-kontaktai/
Atkreipiame dėmesį, kad į JK eksportuojant didelio prioriteto augalinę produkciją ir kitą nei didelio prioriteto augalinę produkciją, kuri taip pat yra reguliuojama JK (regulated and notifiable), būtina pateikti išankstinį pranešimą (pre-notification) JK informacinėje sistemoje – IPAAFS (import of Products, Animals, Food and Feed System). Reguliuojamus ir didelio prioriteto augalinės produkcijos sąrašus galite rasti adresu: https://planthealthportal.defra.gov.uk/trade/imports/imports-from-the-eu/regulated-plants/#RegulatedPlants. Išankstinis pranešimas (pre-notification) turi būti pateiktas importuotojoarba jo įgalioto asmens.
JK išstojus iš ES, pasikeitė ir medinei pakavimo medžiagai (toliau – MPM) taikoma įvežimo į JK tvarka. Į JK gabenama MPM (pavyzdžiui, paletės, ritės, medinės dėžės ir kt.), nepriklausomai nuo to, ar ji vežama kaip prekė, ar kaip pagalbinė krovinio pakavimo priemonė, turi atitikti Tarptautinio fitosanitarinių priemonių standarto Nr. 15 „Reikalavimai medinei pakavimo medžiagai tarptautinėje prekyboje“ (toliau – ISPM 15) reikalavimus (https://www.ippc.int/en/publications/640/). Pagamintos ES valstybėse arba trečiosiose šalyse ir reikalavimus atitinkančios medinės pakavimo medžiagos privalo būti apdorotos vienu iš ISPM 15 nurodytų būdų ir tinkamai paženklintos įskaitomu ženklu iš ne mažiau kaip dviejų priešingų MPM pusių (dviejų vienas prieš kitą esančių šonų). Lietuvos įmonių, kurios turi teisę Lietuvoje apdoroti bei gaminti MPM sąrašą, galite rasti Augalininkystės tarnybos puslapyje: https://www.vatzum.lt/lt/veiklos-sritys/fitosanitarija/.
Šaltinis: Valstybinės augalininkystės tarnyba