Herbicidai: kas tai, jų rūšys ir naudojimas
Įkelta: 2024-02-29
Komentairai: 0
Piktžolės yra dažna problema, kuri kenkia augalams – piktžolės iš jų atima naudingas medžiagas, kurios reikalingos jiems augti. Laimei, yra herbicidai, kurie jas naikina. Paprastai jie purškiami purkštuvais, kurių galite įsigyti laistymoiranga.lt.
Kas yra herbicidai?
Herbicidai yra medžiaga, kuri stabdo piktžolių augimą ir naikina jas. Jie veikia trukdydami fotosintezei ir ląstelių dalijimuisi, sumažindami maistinių medžiagų pasisavinimą, lėtindami baltymų, lipidų ar cukraus sintezes ir blokuodami šaknų formavimąsi.
Herbicidai yra įprasta komercinė žemės ūkio praktika, ypač auginant valgomuosius augalus. Šiuolaikinės valgomųjų augalų rūšys yra atsparios šioms cheminėms medžiagoms, todėl galima naudoti didesnės koncentracijos herbicidus. Reikia pabrėžti, kad ir piktžolės bėgant laikui tampa atsparios herbicidams, todėl būtina naudoti skirtingas koncentracijas arba dozes.
Herbicidų rūšys
Galima išskirti svi pagrindines herbicidų rūšis pagal veikimo būdus: translokaciniai (angl. translocation), kai herbicidas pasklinda po visą piktžolę ir konkrečios vietos veikimas (angl. site-specific), kai herbicidas lieka sąlyčio taške. Herbicidai yra skirti įvairioms augalų funkcijoms, todėl jie yra daugiau ar mažiau veiksmingi skirtingoms piktžolių rūšims. Jie gali būti:
- EPSPS inhibitoriai ir ALS inhibitoriai. Kaip ir metilo metsulfuronas, šie inhibitoriai neleidžia augalams gauti nepakeičiamų aminorūgščių;
- Kontaktiniai herbicidai, Tai trumpo poveikio išoriniai herbicidai, kurie sudegina piktžolės audinius;
- Fotosistemos herbicidai. Tai herbicidai, kurie trukdo piktžolės fotosintezei.
Kaip naudoti herbicidus?
Herbicidai reikalauja tam tikrų žinių, kaip juos naudoti. Norėdami saugiai naudoti herbicidus, vadovaukitės šiomis taisyklėmis:
- Pasirinkite tinkamą herbicidą. Įvairių rūšių piktžolės skirtingai reaguoja į skirtingus herbicidus. Nustatykite, kokio tipo piktžolės auga jūsų kieme ir ar jos nėra atsparios herbicidams. Patikrinkite, ar tam tikros rūšys nekenkia aplinkiniams augalams;
- Pasirūpinkite saugumu. Naudodami herbicidus, apsaugokite odą nuo galimos herbicidų neigiamos reakcijos: mūvėkite pirštines, kelnes ir rankas denkite rankovėmis. Būtinai perskaitykite naudojimo etiketę ir purškite piktžoles dar jaunas vėlyvą pavasarį arba ankstyvą vasarą;
- Jeigu reikia, pakartokite purškimą. Herbicidams suveikti reikia nuo 1 iki 3 savaičių. Jeigu po vieno purškimo jos neišnyko, pakartokite;
- Tinkamai prižiūrėkite sodą. Reguliariai pjaukite veją, naudokite mulčią (jis slopina piktžolių augimą) ir išravėkite piktžoles, kol jos neprisidaugino.
Parašykite komentarą
El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *