Nuo šiol visiems gyventojams, norintiems įsirengti vietines nuotekų valyklas nereikės gauti statybą leidžiančio dokumento ir vykdyti statybų užbaigimo procedūrų. Išskyrus atvejus, kai jos statomos miestų, saugomose ar kultūros paveldo objektų teritorijose, kur pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi prie centralizuotų tinklų.
Taip mažinama biurokratinė našta ir kaštai namų ūkiams, kurie negali prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, sudaromos galimybės greičiau ir paprasčiau įsirengti individualius nuotekų įrenginius. Kartu gerinama gyvenamųjų teritorijų ekologinė būklė.
„Vandens taršos rizikas sprendžiame etapais: pernai lapkritį pakeistas Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas įpareigoja savivaldybes susitvarkyti tankiai apgyvendintose vietovėse. Dabartinis pakeitimas skirtas gyvenvietėms, kuriose gyventojų tankumas mažesnis. Panaikintas reikalavimas gauti statybą leidžiantį dokumentą ir vykdyti statybos užbaigimo procedūras leis greičiau įsirengti vietines nuotekų valyklas ir taupyti resursus: gyventojai sutaupys nuo 400 iki 600 eurų projektavimui, o savivaldybės – laiką, kurį skirtų derinimo procedūroms“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Be statybą leidžiančio dokumento ir statybų užbaigimo procedūros bus galima statyti nesudėtingųjų statinių II grupei priskirtas nuotekų valyklas ir kaupimo rezervuarus.
Leidimas statyti vietines nuotekų valyklas ir toliau reikės mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, apsaugos zonoje ar vietovėje. Taip pat gamtos paveldo objekto, valstybinio parko ar rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje, jei pagal Saugomų teritorijų įstatymą šioje teritorijoje statyba galima. Jeigu statoma ne sodyboje, leidimo reikės ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje.
Išimtys numatytos atsižvelgus į savivaldybių nuogąstavimus, kad statytojai be leidimų įsirenginės nuotekų valyklas miestuose, nors pirmenybė turi būti teikiama jungimuisi prie centralizuotų tinklų.
Šiuos pakeitimus įteisinantis atnaujintasStatybos techninis reglamentas STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ įsigaliojo nuo sausio 30 d.
Taip pat informuojame, kadsiekiant sudaryti geresnes sąlygas individualių nuotekų tvarkymo įrenginių apskaitai ir kontrolei, steigiama Nuotekų tvarkymo informacinė sistema (NTIS), kurioje bus registruojami visi individualūs nuotekų tvarkymo įrenginiai, stebima jų priežiūros kokybė ir poveikis aplinkai.
Tikimasi bandomąją NTIS versiją turėti jau šių metų rudenį, vėliau ji bus palaipsniui užpildoma duomenimis ir tobulinama. Tikimasi, kad pilna apimtimi NTIS veiks nuo 2024 m. pradžios.
Šaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija