Europos Komisija, siekdama geriau apsaugoti žmones nuo vėžio rizikos, Komisijos reglamentu (ES) 2023/1464 papildė REACH reglamento XVII priedą ir nustatė didžiausią kancerogeninės medžiagos formaldehido emisijos ribą įvairiuose plataus vartojimo gaminiuose.
Naujame apribojime nustatyta 0,062 mg/m3 formaldehido išmetimo į patalpų orą riba baldams ir medienos gaminiams bei kelių transporto priemonių viduje, ir 0,08 mg/m3 riba kitiems gaminiams, pvz., tekstilės ir odos gaminiams, statybinėms medžiagoms ir elektronikos prietaisams.
Su apribojimu susijusiems sektoriams, siekiant sušvelninti apribojimų sukeltas išlaidas, taip pat suteikiant gaminių, kuriuose naudojamas formaldehidas, gamintojams pakankamai laiko apribojimui įgyvendinti, nustatytas 36 mėnesių apribojimo taikymo atidėjimas visuose sektoriuose, tačiau kelių transporto priemonių atveju taikytinas 48 mėnesių atidėjimas.

Formaldehidas yra dideliais kiekiais gaminama plačiai naudojama cheminė medžiaga. 98 proc. Europos Sąjungoje pagaminto ar importuoto formaldehido naudojama kaip tarpinė cheminė medžiaga gaminant formaldehidines dervas, termoplastikus ir kitas chemines medžiagas, kurios toliau naudojamos įvairiose srityse. Formaldehidinės dervos naudojamos gaminant įvairius gaminius, iš kurių (dėl jų sudėtyje esančio formaldehido) gali išsiskirti formaldehidas. Formaldehidinės dervos daugiausia naudojamos medienos plokštėms gaminti ir veikia kaip medienos dalių rišamoji medžiaga. Tokios dervos taip pat naudojamos gaminant kitus medienos gaminius, pavyzdžiui, baldus ir grindų dangą, tapetus, putplastį, kelių transporto priemonių ir orlaivių dalis, tekstilės ir odos gaminius.
Formaldehidas yra jautrinanti cheminė medžiaga, kuri gali turėti padarinių imuninei sistemai net ir po vienkartinio poveikio. Ūmus poveikis pasireiškia stipriu akių, nosies ar gerklės dirginimu, imama kosėti ar dusti. Formaldehidui veikiant ilgesnį laiką, galima sunki odos, akių ar kvėpavimo takų alerginė reakcija, astmos pobūdžio kvėpavimo problemos, odos sudirginimas, dermatitas ir niežulys. Formaldehidas priskiriamas 1-os grupės kancerogenams ir laikomas nosiaryklės vėžio priežastimi.
Aplinkos apsaugos agentūros informacija