Pastaruoju metu ne tik mūsų šalyje bet ir aplinkinėse, ypatingai pietinėse, šalyse vyraujanti aukšta oro temperatūra ir drėgmė kelia rimtą pavojų gyvūnams jų transportavimo metu. Planuojant keliones vasarą reikia atsižvelgti į prognozuojamas oro sąlygas ne tik gyvūnų pakrovimo į kelių transporto priemonę vietoje, bet ir visos planuojamos kelionės metu – iki gyvūnai pasieks paskirties vietą. Be to, būtina žinoti veiksmus kaip bus elgiamasi atsitikus nenumatytiems ar net ekstremaliems atvejams kelionėje – žinoti (turėti ir rašytinius) neatidėliotinų priemonių planus.
Gyvūnų pervežimai kelių transporto priemonėmis įprastai jiems kelia stresą, nes pasikeičia aplinka, neįprastos sąlygos, kitokie nei įprasti garsai, prižiūrintys asmenys ir t.t. Aukšta aplinkos temperatūra (30 laipsnių ir daugiau) – ypatingai didelis rizikos faktorius gyvūnams dėl jų galimo perkaitimo, o taip pat ir dėl žūties. Kaip žinia, judant transporto priemonei ventiliuojama ir transporto priemonės dalis, kurioje vežami gyvūnai. Tačiau, esant aukštai aplinkos temperatūrai, karšto oro srautas neatvėsina gyvūnų.
Siekiant išvengti neigiamų pasekmių gyvūnams – nevežti jų tomis dienomis, kai numatomame kelionės maršrute prognozuojama aukštesnė kaip 30 °C temperatūra – taip siūlo elgtis ir Europos Komisija.
Labai svarbu
- Karštuoju metų laiku vežant gyvūnus, transporto priemonėje juos laikyti kuo mažesniu tankiu bei pasirūpinti, kad kelionės metu nepritrūktų vandens, priklausomai nuo gyvūnų rūšies ir amžiaus.
- Vežėjai, gabenantys ūkinius gyvūnus ir arklius ilgesniais nei 8 val. trukmės maršrutais į Europos Sąjungos valstybes ar kitas šalis, turi užtikrinti ventiliavimo ir temperatūros monitoringo reikalavimų laikymąsi.
- Neatidėliotinų priemonių planai turi būti parengti kiekvienai kelionei, jie ypač svarbūs per karščius, nes prastovos, kurios normaliomis sąlygomis neturi didelės reikšmės, karštyje gali tapti kritinėmis.
- Kelionė turi būti kuo trumpesnė bei tinkamai suplanuotas maršrutas ir laikas, atsižvelgiant į oro sąlygas ir galimus vėlavimus (pvz., nenumatyti trikdžiai kelionės metu: kelio darbai, spūstys kelyje, kt.).
„Jei gyvūnų vežėjas sustoja, pavyzdžiui, dėl kamščių ar kitų priežasčių, temperatūra transporto priemonėje gali greitai pakilti keliais laipsniais, dėl ko gyvūnams trūksta vėsaus oro – jie nuolat alsuoja, pakinta organizmo skysčių pusiausvyra, silpsta gyvūno jėgos ir gyvūnas gulasi ant grindų, kur oro srautas dar mažesnis. Be to, gyvūnai išskiria šilumą transporto priemonėse. Todėl automobilio viduje temperatūra beveik visada yra aukštesnė nei aplinkoje. Į šiuos aspektus privaloma atsižvelgti, planuojant ir priimant sprendimus dėl kelionės patvirtinimo. Kaip ir tai, kad sunkvežimiuose esantys ventiliatoriai geriausiu atveju gali tik palaikyti oro srautą, bet ne efektyviai sumažinti temperatūrą“, - priminė VMVT Giedrius Blekaitis VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas.
Taip pat pažymėtina, kad VMVT teritoriniuose padaliniuose dirbantys inspektoriai, netvirtins netinkamai suplanuotų kelionių dokumentų gyvūnų vežimui, jei nebus tinkamai įvertinta oro temperatūra planuojamos kelionės metu.
VMVT informacija