Nepaisant akivaizdaus statybos pramonės sulėtėjimo, 2023 metais statybinių medžiagų kainos nesiliaus kilusios. Gera žinia ta, kad OSB ir statybinės medienos medžiagų kainos sulėtėjo kilti. Medžiagų kainos ir toliau augs.
- Nepaisant statybų pramonės lėtėjimo, 2023 metų pradžioje statybinių medžiagų kainos vis dar yra aukšto lygio ir nėra požymių, kad statybinių medžiagų kainų kilimas žlugs.
- Didelė infliacija, kai kurių statybinių medžiagų gamybai naudojamų žaliavų ir kuro padidėjimas vis dar prisideda prie statybinių medžiagų kainų augimo.
- Eksperto teigimu, atpigs statybos paslaugų kainos, kurias nulemia augančios konkurencijos mažėjimas, kartu mažėjantis užsakymų skaičius statybų rinkoje, stabdančios investicijos, finansuojamos iš ES fondų.
Panašu, kad investicijų sulėtėjimo laikotarpis, į kurį naujaisiais metais įžengė statybos pramonės įmonės, turėtų lemti ir statybinių medžiagų kainų mažėjimą.
Pasaulio rinkose ryškėja tendencija, kad bent dalies statybų gamyboje naudojamų žaliavų kainos krenta.
Kur kas ryškesnis statybų paslaugų nuosmukis dėl to, kad vartotojai, spaudžiami didelės infliacijos ir didėjančių kredito kaštų, susilaiko nuo buto pirkimo ar namo statybos pradžios. Žinoma, tai jaučia ir investuotojai, ir vystytojai, ir statybinių medžiagų platintojai.
Akivaizdžiai sumažėjo butų ir statybinių bei izoliacinių medžiagų paklausa. Panikos banga aiškiai baigėsi statybų pramonėje ir karštligiškas statybinių medžiagų pirkimas, dėl ko kilo problemų dėl prieinamumo ir tolesnio kainų šuolio.
Ar statybinių medžiagų kainos ir toliau augs 2023 m.?
Ar visi šie veiksniai lemia statybinių medžiagų kainų sumažėjimą 2023 m. pradžioje? Nebūtinai. Nors statybinių medžiagų rinkos kainų kilimo dinamikos lėtėjimo tendencija tęsiasi jau pusmetį, tačiau vis dar matome didėjimo tendenciją.
2022 metų pabaigoje ir šių metų pradžioje fiksavome tik vienos prekių grupės – OSB plokščių ir medienos – mažėjimą.
Ir kaip turbūt prisimenate, statybinės medienos kainos sumušė visus rekordus, didžiąją 2022 metų dalį fiksuodamos net 3 skaitmenų procentinį augimą.
Todėl statybinių medžiagų kainos, žinoma, tebėra rekordinės, palyginti su lygiu prieš maždaug dvejus metus.
2023 m. pradžioje dauguma statybinių medžiagų, tokių kaip statybinis plienas, išlieka rekordiškai brangus, palyginti su ankstesniais metais.
Eksperto teigimu, dėl Europos energijos rinkos netvarkos, kai kurių medžiagų, tokių kaip betonas ar cementas, kainos gali vėl pradėti kilti. Vieni statybinių medžiagų gamintojai kol kas susilaiko nuo produkcijos kainų didinimo, kiti turi jas didinti, nes kai kurių žaliavų kainos pabrango.
Tokia situacija stebima cemento atveju, kuris metų pradžioje išaugo 30 proc.
Statybinio polistirolo atveju nuo 2022 m. birželio mėn. platintojai užfiksavo iki 40% sumažintą kainą (maždaug per 6 mėnesius).
Statybų pramonės sulėtėjimas, nepaisant augančių statybinių medžiagų kainų
Nepaisant sulėtėjusios rinkos plėtros, bet vis dar kylančios statybinių medžiagų kainos lėmė, kad ¾ statybos įmonių medžiagų įsigijimo kaštus laiko viena iš pagrindinių kliūčių veiklai. Tai patvirtino centrinės statistikos tarnybos tyrimo rezultatai.
2022-ieji buvo neregėto statybinių medžiagų kainų augimo metai, todėl naujieji metai bus pažymėti užsakymų mažėjimu, augančia konkurencija, sunkumais gaunant sutartis ir paskolas. Visa tai lems didesnį spaudimą mažinti statybų ir vadovų paslaugų kainas.
Todėl šie nauji metai priklausys investuotojams, kurie diktuos sąlygas, susijusias su statybos investicijų įgyvendinimu, jei patys turės joms finansinių išteklių.
Autorius: Apieuki.lt