Aplinkos apsaugos departamentas praneša, kad iš Kretingos rajone, Kurmaičių kaimo privataus žemės sklypo išvežtos ir atliekų tvarkytojams perduotos mišrios atliekos. Kretingos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnų įpareigotas sklypo savininkas per nustatytą laiką geranoriškai sutvarkė daugiau nei 76 tonas atliekų.
Liepos mėnesį aplinkosaugininkai Kretingos rajone Kurmaičių kaime nustatė užterštą atliekomis žemės sklypą, kuriame rado:
- nepavojingų atliekų – 76,06 t statybinių ir griovimo, 40 kg automobilinių padangų ir kitų mišrių atliekų;
- 160 kg pavojingų, asbesto turinčių, atliekų.
Pareigūna atlikdami tyrimą nerado liudininkų, galinčių nurodyti, kas neteisėtai atsikratė atliekomis. Taip pat nebuvo išaiškintas ir pažeidėjas. Todėl aplinkosaugininkai, nustatę, kad žemės sklypas nuosavybės teise priklauso privačiam asmeniui, raštiškai informavo jį dėl prievolės sutvarkyti atliekas.
Atlikę pakartotinį vietos patikrinimą, pareigūnai įsitikino, kad teritorija sutvarkyta, o atliekos pristatytos teisėtiems atliekų tvarkytojams.
Žemės savininko pareigos
Žemės įstatymas numato, kad sklypo savininkai privalo prižiūrėti savo turtą, kad neblogėtų aplinkos ekologinė būklė ir sklypai netaptų sąvartynais.
Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad vadovaujantis Atliekų tvarkymo įstatymu, žemės sklypo savininkas, laikydamas atliekas savo sklype yra laikomas atliekų turėtoju, kuris yra įpareigotas atliekas perduoti atliekų tvarkytojams arba tvarkyti jas pats, vadovaudamasis Atliekų tvarkymo taisyklėmis.
Tvarkaulietuva.lt – naujas įrankis, pranešti apie užterštas teritorijas šalyje
Aplinkos apsaugos departamentas, stiprindamas atliekų tvarkymą šalyje, sukūrė interaktyvų įrankį www.tvarkaulietuva.lt. Šiame žemėlapyje gyventojai gali pažymėti apie atliekomis užterštas teritorijas ir prisidėti mažinant užterštų teritorijų skaičių šalyje. Gyventojų prašoma pateikti kuo detalesnę informaciją: pridėti nuotraukų, pažymėti koordinates, kuo detaliau aprašyti situaciją.
Atsakomybė
- Visos baudos už į aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje.
- Baudos dydis svyruoja nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir nuo to, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne.
- Gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Tais atvejais, kai atliekos deginamos, skiriama ir bauda, ir skaičiuojama žala aplinkai.
Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos informacija